Szykujemy jachty motorowe do sezonu 2020!

09.05.2020

Jak widzicie pogoda na Mazurach rewelacyjna, szykujemy nasze jachty 

Mazury jacht czarter

motorowe do sezonu 2020, który już niebawem się zaczyna! Popatrzcie jak cudownie jest na Mazurach teraz!
Mimo sytuacji epidemicznej i mimo kłopotów z poruszaniem się wszyscy już myślimy o wakacjach i o końcu przymusowej kwarantanny dla wszystkich. My jestesmy dobrej myśli 
i jesteśmy pewni i przekonani, że urlop na jachcie motorowym na Mazurach jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Tu na Mazurach jest tylko natura, woda, las, wokół niewielu ludzi, a mieszkańcy są niezwykle życzliwi i przy tym również ostrożni.

Oczywiście w portach może być dość ruchliwie w wysokim sezonie, ale z pewnością nie tak, jak co roku do tej pory, zatem będzie tu wyjątkowo bezpiecznie i bez tylu wirusów ile można znaleźć w dużym mieście!

My stosujemy na naszych jachtach specjalnie zakupiony ostatnio profesjonalny ozonator zabijający wszystkie bakterie, grzyby i wirusy. Ozonujemy jachty przed każdym czarterem, a poza tym używamy środków dezynfekcyjnych na bazie spirytusu i czyścimy bardzo dokładnie cały jacht przed wydaniem. Możecie być Państwo pewni, że bedziecie z nami w pełni bezpieczni!

Przepisy dotyczące ograniczeń w czarterowaniu i ich interpretacja

Obecne przepisy zezwalają już na żeglugę jachtem motorowym i żaglowym, co istotne przepis nie zakazuje wbrew obiegowym opiniom pływania łodzią większej ilości osób niż dwie, a zatem możliwe jest wynajęcie houseboata i pływanie w takiej grupie jaką dopuszcza jacht i jego rejestracja.

Należy zauważyć, że ustawa nakazująca używanie jachtu tylko przez 2 osoby obejmuje: kajaki, łódki, rowery wodne, motorówki, skutery wodne, gdyż wg. obowiązujących przepisów jachty nie są łodziami.

Ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m, nazywa jachty jachtami a łodzie wędkarskie, rybackie i inne łodziami.

Ponadto “Przepisy żeglugowe na śródlądowych drogach wodnych” z dnia 19 grudnia 1991r. jasno wskazują, że żaglówki nie są łodziami tylko małymi statkami.

Cytat z przepisu: “mały statek – oznacza statek, którego długość kadłuba jest mniejsza niż 15 m; do małych statków nie zalicza się, niezależnie od ich wymiarów, statków dopuszczonych do przewozu więcej niż 12 pasażerów bądź takich, które są promami albo prowadzą zestaw złożony ze statków nie będących małymi statkami lub są przystosowane do prowadzenia zestawu.” 

Do tego co ważne: rozporządzenie z dnia 2 maja odnosi się do korzystania przez nie więcej niż dwie osoby jednocześnie jedynie w przypadku (cytat z rozporządzenia): “wypożyczania sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w podklasie 93.29.Z)”.

Dotyczy to wyłącznie sprzętu wypożyczonego, który stanowi “integralną część obiektów rekreacyjnych”. Jachty motorowe, czarterowane od prywatnych armatorów takich jak nasza firma nie stanowią integralnej części obiektu rekreacyjnego, więc ich nie dotyczą.