Rejs jachtem motorowym na Mazurach propozycja trasy

25.04.2021

Rejs jachtem motorowym na Mazurach propozycja trasy: Zatoka Tracz-Kisajno-Dargin-Sztynort

Jeziora Mazurskie to tak duży i różnorodny obszar, że aby je zwiedzić nie starczyłoby nam i miesiąca… Jest tu wiele pięknych miejsc, w których po prostu trzeba zacumować na dłużej.Mazury jacht czarter Dziesiątki cichych zatok ukrytych wśród trzcinowisk, większych i mniejszych przystani i portów, wysp czy kanałów tworzy prawdziwy raj dla wodniaków.

Z naszego portu przy Zatoce Tracz można  udać się bezpośrednio na prawo wpłynąć w kanał Giżycki w kierunku na południe. Przepływamy wówczas przez Giżycko, gdzie przeprawiamy się przez most obrotowy. To wyjątkowy zabytek techniki, który obracany/otwierany jest rękoma jednego człowieka. Most waży około 150 ton i kiedyś aby ułatwić cały proces zamontowano tu mechanizm działający automatycznie. Jednak doprowadziło to do niszczenia konstrukcji, a człowiek okazał się niezastąpiony.

Jeżeli chcecie pozwiedzać Giżycko, można zatrzymać się w 2 portach u ujścia kanału do Niegocina: to port Dalba, lub port LOK. W Dalbie znajdują się dobre restauracje, co jest jego atutem. 

Drugą możliwością jest wypłynięcie z COS-u na lewo i udanie się w prawą stronę po szlaku zgodnie z bojami na północ. Kierujecie się na Jezioro Dargin. Polecamy zboczyć trochę ze szlaku w celu obejrzenia z bliska wysp na Kisajnie, tu znajdują się liczne zatoczki w których możecie zatrzymać się na kąpiel. Za wyspami, na drugim brzegu Kisajna również możecie znaleźć kilka zatok, jedna z nich jest w zasadzie niewidoczna z wody, gdyż droga do niej jest całkowicie zasłonięta trzcinowiskiem.

Mało wodniaków o niej wie, dlatego jest ona wyjątkowo ciekawa i spokojna.

Po odpoczynku udajemy się na szlak w kierunku Sztynortu, który jest dzisiaj naszym celem. Płyniemy szlakiem uważając na kamienie i mielizny w okolicy Pierkunowa oznaczone kardynałkami (słupek czarno żółty).

Na połączeniu jeziora Kisajno i Dargin w przypadku wiatru woda może już być bardziej wzburzona, niż w południowej części. Obserwujcie zatem pogodę i kierunek wiatru!

Kanał, którym wpływamy do Portu Sztynort nie jest zbyt dobrze widoczny z otwartego jeziora. Popatrzcie zatem skąd wypływają, lub dokąd wpływają jednostki.

Kanał prowadzący do Sztynortu jest dość wąski.

W Sztynorcie, poza przystanią znajduje się pałac Lehndorfów, restauracja, niezwykły park z pięknymi starymi drzewami, przede wszystkim z dębami.

Jeżeli macie rowery polecamy wycieczkę z portu do Wilczego Szańca, w okolicy Kętrzyna, byłej kwatery Adolfa Hitlera.

Poniżej mapka z zaznaczoną proponowaną trasą.

Informacje o naszych jachtach, blogowe wpisy również na stronie: http://opodrozowaniu.pl/miejsca/mazury/nowe-jachty-motorowe-na-mazurach/