Jak przygotować się do rejsu jachtem motorowym? Krótki poradnik

17.02.2021

Rejs jachtem motorowym po Mazurach, jak go zaplanować, o czym pamiętać, co zabrać, podpowiadamy :)

Mazury jacht czarter

Ahoj! :)

Rejs jachtem motorowym bez patentu po Mazurach to znakomity urlop w dobie koronawirusa.

Na jachcie jesteśmy odizolowani od innych, w gronie naszej rodziny, bliskich, lub znajomych. Znajdujemy się wśród wspaniałej natury, czystego powietrza i zieleni.

Jeżeli jacht posiada panele solarne nie musimy nawet zawijać do gwarnych i zapchanych w sezonie portów! Możemy cumować na dziko, a solary zapewnią nam energię i pozwolą na pełną niezależność.

Nasze jachty z panelami solarnymi:

Weekend 820 Luxus: https://motorowyczarter.pl/Jachty/Weekend-820-Luxus 

Janmor 700 Prestige Plus: https://motorowyczarter.pl/Jachty/Janmor-700-Prestige-Plus

Mazury jacht czarter

Sterowanie jachtem motorowym :)

Do rejsu jachtem motorowym warto przygotować się nieco wcześniej przed samym przyjazdem do portu.

Poszukajcie w internecie, lub w dobrej księgarni map wodnych, lub dobrej mapy Wielkich Jezior Mazurskich i zaplanujcie sobie dokładniej każdy dzień. Szczególnie polecamy bardzo dobre i szczegółowe mapy Centrum Kartografii, są one zalaminowane i częściowo wodoodporne, ale przede wszystkim bardzo dokładne i dedykowane każdemu mazurskiemu akwenowi osobno. 

Mapy Mazur


Pod tym linkiem możecie kupić je bezpośrednio: Mapy Mazur.

Na naszych jachtach motorowych znajdziecie również te właśnie mapy :)

W domu przed wyjazdem przestudiujcie planowane trasy. Planując rejs weźcie pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne, oraz wyposażenie jachtu, a przede wszystkim moc silnika, która jest decydująca dla żeglugi.

Większość jachtów motorowych bez patentu posiada silniki o mocy od 15-30 KM, pozwala to na poruszanie się ze średnią prędkością około 15-30 km/h.

Mając dobry plan, w którym uwzględnicie prędkość jachtu unikniecie niepotrzebnych stresów, oraz opóźnień np. w zdaniu jachtu w porcie macierzystym po czarterze.

Mazury jacht czarter

Pamiętajcie, że pływanie jachtem różni się od jazdy samochodem, szybko zauważycie, że na wodzie trzeba mieć więcej wyobraźni i że spore znaczenie ma pogoda i co ważne wiatr.

Przygotujcie się również na to, że nie zwiedzicie w ciągu 3 dni całych Mazur. Ale już tydzień na jachcie to optymalny czas żeby dopłynąć do południowej części WJM, do Mikołajek, a przy dobrych wiatrach do Rucianego Nidy aby potem wracając na północ kanałami przez Giżycko dotrzeć do północnej części, do Węgorzewa.

Co zabrać na rejs jachtem?

Spędzamy urlop na wodzie i wśród natury, zatem zabierzcie ze sobą wszystko to co zazwyczaj zabieracie gdy wybieracie się pod namiot, na wycieczkę rowerową, lub pieszą.

-       odzież przeciwdeszczową, ew. parasol;

-       ciepłe polary, swetry lub inną ciepłą odzież na zmianę;

-       obuwie na płaskiej i gumowej podeszwie;  Polecamy wypróbować wcześniej jak zachowują się podeszwy naszego obuwia na podłożu ze sztucznego tworzywa. Dobre obuwie nie powinno się „ślizgać”, gdyż od jego dobrej przyczepności i wygody może zależeć czasami nasze bezpieczeństwo.  Zazwyczaj najzwyklejsze „trampki” są wystarczająco dobre.Mazury jacht czarter

W wielu sklepach można zakupić również obuwie do pływania i chodzenia po dnie plaży. To dobry wybór, gdyż wiele dzikich miejsc może kryć ostre konary drzew, a czasami nawet niestety pozostałości po innych turystach. Zatem warto zabezpieczyć swoje stopy przed zranieniem.

-       krem przeciwsłoneczny, zawsze się przyda, szczególnie dzieciom i starszym;

-       dobrą latarkę,

-       ewentualnie śpiwory dla załogi, chyba że załoga przywiezie pościel;

-       lornetkę, zawsze przyda się w celu wypatrywania celu naszej podróży;

-       zapalniczkę, lub zapałki (z reguły jest na łodzi, ale możecie zabrać)

A czego nie musimy zabierać? Na pewno: sztućców, talerzy, kubków i szklanek, to znajdziecie na jachcie.  Ściereczki i pozostałe wyposażenie kuchni to także Wam zapewnimy. Wyposażenie bezpieczeństwa, kamizelki ratunkowe, koło ratunkowe itd również.

Z jednym wyjątkiem, polecamy aby zabrać ze sobą kamizelki ratunkowe dla najmłodszych wodniaków, czyli dla dzieci poniżej 7 roku życia. Dla mniejszych dzieci (o wzroście poniżej 1 m, lub wadze poniżej 10 kg) zazwyczaj nie posiadamy odpowiednich kamizelek. Ewentualnie prosimy nam taki fakt zgłosić, wówczas zapewnimy odpowiednią ochronę.

Nie śpiesz się, odpoczywaj, masz przecież urlop!

Polecamy, aby bez pośpiechu spędzić wolny czas na wodzie, podziwiając nieodkryte wcześniej miejsca. Zacumujcie dłużej w pięknej okolicy, w której znajdziemy czystą i idealną do kąpieli wodę. Rankiem poobserwujcie, ptaki, ryby, czy inne dzikie zwierzęta w waszej okolicy.

Czytajcie, opalajcie się, korzystajcie z ciszy, kojącego szumu trzciny i obserwujcie ten wyjątkowy wodny świat! To właśnie prawdziwy sens urlopu na jachcie!

Zwiedzajcie okolicę!

Mazurskie porty to nie tylko same mariny, restauracje, pomosty i imprezy, ale wspaniałe historycznie miejsca warte zwiedzenia!

Na takie miasteczka jak np. Giżycko, ze wspaniałą pruską twierdzą Boyen, zamkiem krzyżackim, wieżą ciśnień, oraz mostem obrotowym warto poświęcić więcej niż 1 dzień!

Podobnie cumując np. w Rynie warto odwiedzić drugi co do wielkości zamek krzyżacki na świecie! Tak, tak, po zamku w Malborku :) Ze Sztynortu warto zrobić sobie wycieczkę do Wilczego Szańca, byłej kwatery Adolfa Hitlera w Prusach Wschodnich.

Aby pozwiedzać okolicę polecamy zabrać ze sobą na pokład rowery, to ułatwi poruszanie się i zwiedzanie atrakcji. Chętnie podpowiemy i doradzimy jakie trasy są warte uwagi, gdzie warto pojechać. Mazury to raj dla rowerzystów. Świetne trasy rowerowe prowadzą przez lasy, pola i niewielkie spokojne wioski poza ruchliwymi drogami, jednak warto sobie taką wycieczkę również dobrze przygotować. Chętnie pomożemy!