Czarter bez patentu, bez uprawnień, przepisy.

06.03.2020

Jachty motorowe bez patentu (hausbooty, houseboaty) wynajem a przepisy

Wynajem łodzi motorowych o mocy silnika do 10kW (do ok.13,6KM niezależnie od wielkości jachtu motorowego) zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 2010 roku wymaga żadnych uprawnień. Bez patentu możecie również prowadzić jachty motorowe, wyposażone w silnik o mocy do 75kW (ok.100KM)  o długości nie przekraczającej 13m, których prędkość maksymalna została konstrukcyjnie ograniczona do 15km/h - czyli w zasadzie wszelkie tzw. jachty spacerowe (tzw. houseboaty/ hausbooty). Łodzie o długości 10 m i więcej to już duże jachty, mogące pomieścić na pokładzie nawet do 10 osób.Jacht Bez patentu Mazury

Zalecamy tu już posiadanie pewnego doświadczenia, a przynajmniej odbycie odpowiednio długiego i treściwego szkolenia na wodzie. Ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857) stała się bardzo ważnym aktem prawny, który umożliwił wielu Polakom, tak jak to jest na zachodzie Europy korzystanie z uroków turystyki wodnej na naszych polskich akwenach.

Jakie dokumenty musicie posiadać pływając jachtem bez patentu?

1.     zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie wystawione przez armatora jachtu (tu możecie pobrać: urzędowy wzór zaświadczenia)

2.    zaświadczenie producenta jachtu motorowego, że konstrukcja jachtu uniemożliwia rozwinięcie przez niego prędkości powyżej 15km/h.

3.    dowód rejestracyjny jachtu o ile jest wymagany (dowód rejestracyjny jest wymagany dla jachtów: motorowych wyposażonych w silnik o mocy powyżej 20KM (15kW) lub żaglowych o długości powyżej 12m).

Brak któregokolwiek z powyższych dokumentów naraża sternika na mandat karny za prowadzenie łodzi bez uprawnień, co ma również znaczenie w przypadku ewentualnej odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Polecamy jachty bez uprawnień, które możecie wynająć u nas:

WEEKEND 820 (załoga: 2-8 osób)  

WEEKEND 820 LUXUS (załoga 2-8 osób) 

JANMOR 700 PRESTIGE PLUS (załoga 2-5 osób)